Sponsor Bağlantılar

Gebelik tarihinizi hesaplamak için son adet tarihinizi giriniz.

Son Adet Tarihinizi Gün / Ay / Yıl olarak giriniz.


SON ADET GÜNÜSponsor Bağlantılar

Gebelik Hesaplama ve Tahmini Doğum Tarihi

Anne olmak her kadın için özeldir. Bu özel durumun duygusal, fiziksel ve matematiksel boyutlarını her kadın heyecanla takip eder.

İnternet sayesinde otomatik gebelik hesaplama programları ile tahmini doğum tarihini hesaplamak mümkün olmaktadır. Ancak her gebelik kendine özgü olduğundan, bu hesaplamalarda tahmin edilen tarihlerde gerçekleşen doğum oranı düşüktür. Yinede bu hesaplamalar size yakın bir tarih vermektedir.

Bilimsel olarak gebelik haftası, son adet tarihi esas alınarak hesaplanır. Yani gebeliğiniz başlamadan önceki tarih esas alınır. Gebelik, son adet tarihinden sonraki herhangi bir gün olabilir. Bu da kadına göre değişmektedir.

Gebeliğin gerçekleşmesi için, yumurtlamanın gerçekleşmesi ve spermle birleşerek döllenmenin oluşması gerekir. Her kadının yumurtlama günü farklı olduğu için, çeşitli yöntemler kullanılabilir. Ayrıca ;

  • Düzensiz adet görenler,
  • Tüp bebekle hamile kalanlar,
  • Son adet tarihinin bilinmemesi durumunda hekim tarafından bu tarih tespit edilir.

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama günü, regl tarihinden sonraki 15. gün olarak tahmin edilmekle birlikte, kesin bir tarih ön görmek mümkün değildir.

Çünkü her kadının adet döngüsü ve yumurtlama günü farklıdır. Yumurtlama günü hesaplama yolları;

  • Ateş ölçme yöntemi,
  • Yumurtlama hesaplayıcı testler,
  • Akıntıların izlenmesidir.

Yumurtlama hesaplamak isteyen bir kadın, bu üç yoldan birini tercih ederek, tahmin edilen yumurtlama günlerinde ilişkiye girerse, hamilelik gerçekleşmektedir. Hamilelik, döllenme tarihinden 10 gün sonra, kanda yapılan gebelik testiyle anlaşılabilir.

İdrarda yapılan gebelik testlerinde ise, sonuç daha geç çıkabilir. Gebelik, ultrasonda yapılan gebelik kesesinin görülmesi ve ilerleyen haftalarda, bebeğin kalp atışlarının duyulmasıyla kesin olarak tespit edilmektedir.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Kadınlara en çok yöneltilen soru, kaç aylık hamilesin? sorusudur. Oysa gebelik hesabı yapılırken, hafta hesabı ile tahmini doğum tarihi belirlenmektedir.

Otomatik gebelik hesaplayıcılarla çok daha kolay öğrenebileceğiniz hamilelik haftanız, döllenme tarihi ile orantılıdır. Son adet tarihi bilinmeyen ve düzensiz adet gören gebelerde, ultrasonda yapılan ölçümlere göre gebelik hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplama yönteminde son adet tarihi olarak doktor bir tarih belirler ve gebelik haftası da buna göre hesaplanır.

Tıbbi olarak gebeliğin 40 hafta olarak sürdüğü belirlenmiştir. Bu süreyi aylık olarak çevirdiğimizde ise 10 ay gibi bir süre ortaya çıkar. Doğumlar, 37 ve 40 haftalar arasında gerçekleştiğinde, doğum normal olarak kabul edilir.

Beklenen Doğum Tarihi Hesaplama

Son adet tarihine göre hesaplanan beklenen doğum tarihi hesaplama sonucu, genelde yaklaşık bir değer vermektedir. Bazen annenin ya da bebeğin sağlığı konusunda riskli durumlar söz konusu olursa, erken doğum gündeme gelir.

Erken doğum suni sancı ya da sezaryen şeklinde gerçekleşebilir. Beklenen doğum tarihinde dünyaya gelen bebek sayısı oldukça azdır. Bu nedenle 36. gebelik haftasından itibaren anne ve aile bireyleri doğum için her an hazırlıklı olmalıdır. Sabırsız bebekler, beklenen doğum tarihinden çok önce dünyaya gelmek isteyebilir.

Erken doğum olarak gerçekleşen bir doğumun 36. haftadan önce olması gerekir ve bebek gerekli görülürse küvezde kalabilir.

Hafta Hafta Gebelikte Önemli Tarihler

Gebelik, annenin vücuduna yabancı olan bir üründür ve vücut bunu dışarı atmak için çalışır. Yani hamilelik belirtileri olan mide bulantıları, baş dönmeleri, kusmalar, değişen ruh halleri annenin bedeninin bebeğe alışma sürecidir.

Bu süreçte, bazı anneler gebelik boyunca hiçbir belirti hissetmese de, bazıları kusma gibi durumlarla zor bir hamilelik geçirebilir. Hamilelik haftalarında ;

  • 9 – 12 haftalar arasında ceninin ilk kalp atışları duyulur,
  • 16 – 22 haftalar arasında bebeğin ilk hareketleri hissedilir,
  • 14. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir,
  • 34. haftadan itibaren doğum her an gerçekleşebilir.

çin takvimi cinsiyet hesaplama rus takvimi cinsiyet hesaplama hamilelik planlamaGebelik Hesaplama, Hamilelik Hesaplama

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *